Velký skarab

Egypt, Dér el-Medína, Nová říše (1550 – 1077 př. n. l.)

fajáns

d. 5,3 cm

Provenience: pozůstalost hraběte Ivana Nemese de Hidvég, slovenská sbírka (Bratislava)


Skarabeus jakožto symbol slunečního a životního cyklu představuje neustále se opakující vzkříšení a znovuzrození. Brouk ztělesňoval slunečního boha Cheprera a již od pradávna se vyrábělo mnoho amuletů v podobě skaraba, kterým lidé přisuzovali zázračnou a ochranitelskou moc.

Amulety byly po tisíciletí důležitou součástí staroegyptské materiální kultury, nejstarší známé příklady pocházejí již z předdynastického badarského období (asi 4400–4000 př. n. l.).

Hodnota staroegyptského amuletu přesahovala jen symboliku toho, co zobrazoval – jeho pravou sílu bylo nutno „aktivovat“ magickým úkonem. Mnoho na papyrech zaznamenaných návodů obsahuje přesné formule, které je třeba před jednotlivými amulety vyslovit. Recitace často odkazovaly na mýty a spojovaly osobu, pro kterou byl amulet určen, s bohy, kteří měli moc nad nepřátelskými a zlovolnými silami. Zaříkání vykonávali nejčastěji speciální kouzelníci.

Amulety používané v pohřebních souvislostech byly nejčastěji uzavřeny v obvazech mumie zesnulého, kde ho ochraňovaly na nebezpečné cestě zásvětím.

Cena:  25 000 Kč

Category
Africa, Ancient world, Current offer, Recent acquisitions